Blog

Wdrożenie Microsoft Office 365 w naszej szkole.

Nowy rok szkolny rozpoczynamy od podzielenia się z Wami ważną informacją. Nasza szkoła ZSCKU w Wolborzu przystąpiła do programu Microsoft Office 365 dla edukacji, co daje nam wiele korzyści zarówno dla nauczycieli, uczniów i rodziców. W obecnej sytuacji pandemicznej zachowanie ciągłości nauki jest dla nas priorytetem, dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie produktu MS Office 365. Główną korzyścią jest możliwość pracy zdalnej w trybie online, używając aplikacji MS Teams. Więcej informacji zostanie opublikowane w najbliższym czasie, tymczasem zapoznajcie się z możliwościami jakie daje Microsoft Office 365.

Pracownicy szkoły oraz uczniowie otrzymają bezpłatny dostęp do produktów takich jak:

Microsoft Outlook to poczta internetowa, kalendarz, kontakty, zadania, co stanowi w pewnym stopniu organizer dzięki któremu ułatwi wszystkim pracę. Każdy uczeń będzie mógł bez powiązania z prywatnym kontem pocztowym komunikować się oficjalnie z nauczycielem. Skrzynkę będzie można skonfigurować na dowolnym urządzeniu, np. na komputerze, laptopie, smartfonie czy tablecie przy pomocy klienta pocztowego Exchange.

Microsoft Word to możliwość tworzenia i edycji dokumentów tekstowych wraz z grafiką.

Microsoft Excel umożliwia tworzenie arkuszy kalkulacyjnych, dokonywać obliczeń, tworzyć m.in. tabele i wykresy.

Microsoft PowerPoint to aplikacja służąca do tworzenia prezentacji zawierającą tekst, grafikę, jak również elementy multimedialne.

Microsoft OneNote to osobisty obszar roboczy dla każdego ucznia, biblioteka zawartości materiałów klasowych i miejsce do współpracy na potrzeby lekcji i kreatywnych działań. Uczniowie mogą wspólnie pracować nad materiałem i uczyć się od siebie nawzajem, podczas gdy nauczyciel zapewnia opinię i pomoc w czasie rzeczywistym. Aplikacja pozwala nauczycielom oszczędzić czas i jeszcze wydajniej korzystać z notesów zajęć w uporządkowany sposób.

oraz usług m.in.:

Microsoft OneDrive to wirtualny dysk do przechowywania zdjęć, dokumentów, filmów, prac domowych i innych plików, ograniczając tym samym ryzyko utraty cennych materiałów.

Microsoft SharePoint zwiększa możliwości pracy zespołowej za pomocą dynamicznych i produktywnych witryn zespołów dla każdego zespołu. Umożliwia m.in. udostępniania plików, wiadomości i zasoby. Opis działania MS SharePoint dostępny jest pod tym linkiem.

Microsoft Teams to cyfrowa platforma, która w jednym miejscu łączy rozmowy, wideokonferencje, materiały i aplikacje. W ten sposób nauczyciele będą mogli tworzyć dynamiczne środowisko pracy. Dzięki aplikacji Microsoft Teams będzie możliwy zdalny kontakt typu uczeń-nauczyciel, uczeń-uczeń, nauczyciel-nauczyciel, nauczyciel-rodzic. Więcej można dowiedzieć się z filmów z youtube publikowanych w formie kursów:

> Praca zdalna z Microsoft Teams dla początkujących cz.1 – webinar 
> Microsoft Teams dla Nauczycieli
> Microsoft Teams dla nauczycieli cz. II (jak prowadzić lekcje)

Microsoft Sway to aplikacja do cyfrowych opowieści pozwalająca w kilka minut utworzyć profesjonalne i interaktywne projekty, w których przedstawisz zdjęcia, tekst, klipy wideo i inne multimedia.

Microsoft Forms daje możliwość opracowywania szybkich formularzy badawczych, testów, ankiet, zapytań itp. Przy czym Forms nie tylko ułatwi samo przygotowanie np. ankiet, ale okaże się pomocnym narzędziem do przeglądania i analizy uzyskanych wyników. W razie, gdy zajdzie potrzeba przeprowadzenia dokładniejszej analizy danych, te zebrane za pomocą Microsoft Forms można łatwo wyeksportować do Excela.

Microsoft Stream – wszystkie Twoje materiały wideo w jednym miejscu, dostępne gdziekolwiek jesteś. Oglądaj materiały wideo z całej organizacji w aplikacji Stream lub innych używanych na co dzień aplikacjach — w każdym czasie i na dowolnym urządzeniu. Opis działania aplikacji Microsoft Stream dostępny jest pod tym linkiem.

Microsoft Flow to kolejne narzędzie chmurowe dostarczane przez Microsoft dla usługi Office 365, które umożliwia zautomatyzować i zoptymalizować przepływy danych. Opis działania aplikacji dostępny jest pod tym linkiem.

Microsoft Power Apps to pakiet aplikacji, usług, łączników i platformy danych, który udostępnia środowisko deweloperskie umożliwiające szybkie tworzenie aplikacji, aby tworzyć niestandardowe aplikacje dla określonych potrzeb biznesowych. Opis działania dostępny jest pod tym linkiem.

Microsoft School Data Sync to bezpłatna usługa, która importuje rejestry szkoły z istniejącego systemu informacji uczniów (SIS). Tworzy klasy i grupy online dla Microsoft Teams, Intune for Education i aplikacji innych firm.

Microsoft Yammer to ewnętrzny portal społecznościowy, za pomocą którego można przekazywać wszystkie aktualności, a uczniowie i nauczyciele mogą komentować wpisy i rozpoczynać nowe dyskusje. Możliwość wirtualnego organizowania się i stowarzyszania pozwala m.in. na tworzenie grup naukowych jako rozwinięcia dla szkolnych kół naukowych.

EnglishGermanPolish
English German Polish