Blog

Warsztaty międzyszkolne „Wiosną malowane”

W dniu 1 marca 2018r. w Zespole Szkół CKU w Wolborzu odbyła się kolejna edycja międzyszkolnych zajęć warsztatowych z cyklu „Wiosną malowane…”. Tegoroczne międzyszkolne zajęcia warsztatowe odbyły się pod hasłem „Odżywiaj się zdrowo i żyj kolorowo”. W spotkaniu, jak co roku, wzięli udział uczniowie klas trzecich z zaprzyjaźnionych gimnazjów. Do wspólnej edukacji i zabawy z młodzieżą ZS CKU w Wolborzu zostali zaproszeni uczniowie Gimnazjum w Moszczenicy, Publicznego Gimnazjum w Wolborzu, Gimnazjum w Zawadzie oraz gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim wraz z opiekunami.

Zaproszonych gości powitał dyrektor Zespołu Szkół CKU w Wolborzu, p. Sławomir Przybył, życząc przyjemnego pobytu w szkole i ciekawych wrażeń.

Podczas tegorocznych warsztatów młodzież uczestniczyła w zajęciach w trzech blokach tematycznych:

  • „Myśl globalnie, jedz lokalnie”
  • „Żyj smacznie, zdrowo i niedrogo!”
  • „Logistyczny zawrót głowy”

Zajęcia edukacyjne poprzedziły zabawy integrujące obecną na spotkaniu młodzież. W trakcie zajęć warsztatowych „Myśl globalnie, jedz lokalnie” uczniowie mieli okazję uświadomić sobie jakie znaczenie w naszym życiu odgrywa żywność, wzięli udział w dyskusji na temat „zdrowej żywności”, w trakcie ćwiczeń doświadczyli „food miles”, dowiedzieli się dlaczego i w jaki sposób warto „food miles” ograniczać i na czym polega przewaga żywności lokalnie wyprodukowanej.

W kolejnej części spotkania „Żyj smacznie, zdrowo i niedrogo!” uczestnikom zajęć zostały przypomniane zasady prawidłowego i zdrowego odżywiania, dyskutowaliśmy o konsekwencjach nieprawidłowego żywienia w wieku szkolnym i dorosłym, a także o najczęściej popełnianych błędach w żywieniu. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowo się odżywiać nie znaczy drogo, przy tej okazji promowaliśmy postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności. Pozyskana wiedza była wykorzystana przez uczniów w konkursie wiedzy o zdrowym odżywianiu.

W ostatniej części spotkania „Logistyczny zawrót głowy” zaproszeni gimnazjaliści stanęli przed trudnym zadaniem, gdzie potrzebne były: dobra znajomość matematyki oraz logiczne myślenie. W konkurencji tej uczniowie musieli w jak najkrótszym czasie prawidłowo uformować paletową jednostkę ładunkową. Uczniowie mogli korzystać z kół ratunkowych, czyli z podpowiedzi starszych kolegów z technikum logistycznego oraz ze wskazówek zawartych w treści zadania.

W konkursach największą liczbę punktów zdobyli uczniowie z Gimnazjum w Moszczenicy, zajmując tym samym I miejsce, na drugim miejscu uplasowały się: Publiczne Gimnazjum w Wolborzu oraz Gimnazjum w Zawadzie, na III miejscu gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim.

Podczas wizyty w Zespole Szkół CKU w Wolborzu młodzież gimnazjalna miała również okazję zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły oraz bazą dydaktyczną, zwiedziła pomieszczenia lekcyjne oraz nawiązała kontakty ze starszymi koleżankami i kolegami – uczniami technikum.

Pobyt w szkole zakończył się wręczeniem, przez dyrektora szkoły, podziękowań dla szkół, które przyjęły zaproszenie udziału w warsztatowych zajęciach integracyjnych, nagród za zmagania konkursowe oraz indywidualnych podziękowań dla uczniów i ich opiekunów. Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólny zdrowy poczęstunek.

Z całą pewnością nie było to ostatnie wspólne spotkanie, a współpraca z zaprzyjaźnionymi gimnazjami będzie kontynuowana w przyszłości.

Spotkanie zorganizowali i poprowadzili nauczyciele: Agnieszka Olejnik, Urszula Siatkowska, Beata Wychowałek i Robert Olejnik oraz uczniowie: Dagmara Antosiak, Izabela Kapińska, Mateusz Latocha, Rafał Pietruszczak z klasy IV TL, Mateusz Kryczka, Patryk Latocha, Marcin Psut z klasy IV TMR, Anna Ciach, Dawid Sokół z klasy II TL, Martyna Gładysz, Paulina Lis, Agata Lisiecka, Dominika Szychta, Oliwia Urbaniak z klasy I THK oraz Nikol Włodarek z klasy I TI.

EnglishGermanPolish
English German Polish