Blog

TEATR „FORMA” W SZKOLE – „FERDYDURKE”

16 listopada 2017 roku gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru „Forma” z Białegostoku, którzy zaprezentowali 45 minutowy spektakl na podstawie Ferdydurke Witolda Gombrowicza.

Przedstawienie skupiało się na wybranych wątkach powieści, a dokładnie na ukazaniu obrazu szkoły, uczniów i nauczycieli. Sytuacje zainscenizowane przez aktorów białostockiej sceny miały wprowadzić widzów w najważniejsze zagadnienie powieści, czyli problem formy i walki z nią. Główne przesłanie utworu Gombrowicza zostało wyeksponowane dzięki ciekawej konstrukcji spektaklu, w czasie którego dwoje aktorów wcielało się w różne postaci, nakładając za każdym razem inne maski – twarze. W grę wciągnięci zostali również uczniowie, przyjmujący natychmiast narzucone im „gęby”. Taka forma widowiska z pewnością pozwoliła młodzieży na lepsze zrozumienie utworu oraz skłoniła do refleksji nad własnym życiem. W ostatniej scenie widzowie usłyszeli smutną prawdę, że człowiek nigdy nie może być autentyczny, że nieustannie odgrywa w życiu jakieś role, a jakakolwiek próba wyzwolenia się z formy zawsze kończy się niepowodzeniem.

EnglishGermanPolish
English German Polish