Blog

Targi w Hanowerze

W dniu 16.11.2017r. uczniowie klas I, II Technikum – technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz klasy III – technik mechanizacji rolnictwa zwiedzali ekspozycję wystawową targów Agritechnika. Targi w Hanowerze są  największą na świecie wystawą innowacji w technice rolniczej, dzięki 2.803 wystawcom, 450.000 odwiedzających i ponad 100.000 z zagranicy. Wszystkie wiodące przedsiębiorstwa tej branży wystawiają na niej swoje produkty. Prezentując nowości w środkach produkcji i zarządzaniu w uprawie roślin z którymi uczestnicy wyjazdu mogli się zapoznać w trakcie pobytu. W trakcie trwania targów komisja  przyznająca nagrody Innovation Award Agritechnica 2017, przyznała medale dla najlepszych producentów  maszyn dostarczanych branży rolniczej. Złoty medal przypadł firmie Claas za Claas Cemos Auto Threshing w pełni zautomatyzowany system omłotu, który wykorzystuje czujniki do dostosowywania się do warunków zbioru i osiągania jego optymalnych wyników otrzymał Claas. System ten nosi nazwę Cemos Auto Threshing i może przybrać uproszczoną nazwę – autonomiczny system omłotu. Może być wykorzystywany zarówno do kombajnów bębnowych i kombajnów hybrydowych Claas. System Cemos Auto Threshing jest (zdaniem producenta) pierwszym systemem, który automatycznie ustawia system omłotu, przyczyniając się do optymalizacji jakości pracy i wydajności. W zależności od ustawionej strategii przez operatora, reguluje ona prędkość bębna i szczelinę omłotową, aby uzyskać optymalne wyniki w aktualnych warunkach zbioru. Doskonałość całego systemu polega na tym, że wszystkie kontrolery komunikują się ze sobą. Na przykład regulator przepustowości działa za pośrednictwem specjalnego modułu komunikacyjnego, aby kontrolować przepustowość w stosunku do np. kontrolerów separacji i czyszczenia.

Drugie złote wyróżnienie otrzymała firma Kemper za Kemper StalkBuster. Producent znany z zespołów żniwnych do kukurydzy, zaproponował technologię rozdrabiania łodyg kukurydzy o nazwie StalkBuster. Specjalne noże rozdrabniają łodygi tuż po tym, jak zebrane zostały rośliny do zakiszania. Jest to pierwsza technologia dokładnego cięcia i niszczenia łodyg kukurydzy, zintegrowana z przystawką do zbioru tej rośliny. Jak podaje producent – jest to także pierwsze rozwiązanie niszczące łodygi w tak dużym stopniu. Zazwyczaj na polu pozostaje 30% nienaruszonych łodyg, które są doskonałym miejscem zimowania zarówno czynników chorobotwórczych jak i szkodników. StalkBuster jest rozwiązaniem ograniczającym występowanie chorób i szkodników, bez konieczności używani środków chemicznych.

Srebrne medale Agritechnica 2017 otrzymali:

AGCO – Fendt  Fendt e100 Vario – ciągnik z napędem elektrycznym

AGCO – Fendt VarioPull – system optymalizacji rozkładu ciężaru pomiędzy osiami ciągnika

Pöttinger Kamera wspierająca przygotowanie gleby

AGCO – Fendt MARS – Mobile Agricultural Robot Swarms – mobilne roboty rolnicze do pracy w grupach

Claas Stereoskopowa kamera do pielników mechanicznych w uprawach rzędowych

Amazone SwingStop pro – system redukcji poziomych ruchów belki polowej opryskiwacza z szybką zmianą dawki każdego rozpylacza

Fliegl Agrartechnik Fliegl Büffel – platforma załadunkowa do zielonek z rotorem i zasobnikiem pośrednim

Claas AXION 900 TERRA TRAC – półgąsienicowy ciągnik z pełną amortyzacją układu jezdnego

DKE-Data GmbH & Co. KG i in. Agrirouter – wirtualna platforma wymiany danych dla rolników i usługodawców

Farmdok GmbH Farmdok – oprogramowanie rolnicze do dokumentacji danych rolnych za pomocą smartfona i / lub tabletu

Holmer Maschinenbau GmbH SmartTurn – System zarządzania na uwrociach kombajnami do buraków

AGCO Kombajn zbożowy Ideal

Agrocom Polska Smart Crop Damage Identification – system inteligentnej identyfikacji uszkodzeń roślin

Fliegl Agrartechnik GmbH – Beacon+GPS+Sigfox – Fliegl COUNTER SX / Pöttinger PÖTPRO Guide System weryfikacji drogi żywności od pola do konsumenta

Grimme Ventor 4150 – samojezdny czterorzędowy kombajn do ziemniaków

Pöttinger Sensosafe – belka z czujnikami do wykrywania zwierząt

Amazone SmartService 4.0 – platforma wymiany informacji serwisowej

Claas Telematyczny system ostrzegania operatorów dużych maszyn rolniczych uczestniczących w ruchu drogowym

Fruit-Tec Adolf Betz Darwin SmaArt Camera System – system kamer do automatycznego przerzedzania kwiatów w sadach

Lechler ESV Electric Shut-off Valve – elektryczny zawór szybkiego działania

Krone LiftCab – system unoszenia kabiny w sieczkarniach samojezdnych Krone

GSI Hungary Kft Flexwave Grain Silo Unloading System – system rozładunku silosów płaskodennych

Petkus MultiCoater CM 300 – maszyna do otoczkowania nasion

New Holland Proaktywny i automatyczny system ustawiania/regulacji podzespołów kombajnów zbożowych

John Deere EZ Ballast Wheels – obciążniki do kół ciągników

Claas CEMOS dla ciągników rolniczych – system wspomagania operatora optymalizujący konfigurację ciągników i narzędzi

Landmaschinen Wienhoff LevelTuner – system automatycznej regulacji obciążenia dyszla

KUHN Automatyka opuszczania/unoszenia korpusów płużnych oparta na sygnale GPS

John Deere Zintegrowany system sterowania z systemem Infield dla pielników o dużej szerokości roboczej – AutoTrac Implement Guidance

EnglishGermanPolish
English German Polish