Blog

„Tango” w reżyserii Piotra Cyrwusa

W poniedziałek 27 listopada 2017 roku uczniowie klas III Technikum – technik hodowca koni i technik pojazdów samochodowych obejrzeli przedstawienie teatralne „Tango” zrealizowane na podstawie sztuki S. Mrożka. Spektakl wyreżyserował Piotr Cyrwus, a w głównych rolach można było zobaczyć m. in. Piotra Franasowicza, Beatę Schimscheiner, Andrzeja Franczyka oraz Tadeusza Łomnickiego.

„Tango” to jeden z ważniejszych współczesnych dramatów polskich. Problemy, jakie porusza Mrożek, dotyczące miejsca intelektualisty w otaczającym go świecie, buntu młodych i prób naprawiania przez nich świata, wreszcie konfliktu pokoleń sprawiają, że dzieło ma charakter uniwersalny, przez co jego wymowa jest wciąż aktualna. Pamiętać należy, że „Tango” to tragikomedia, zatem o rzeczach ważnych, często określających tragizm współczesności, mówi, wykorzystując maskę komedii.

Reżyser, myśląc o młodym odbiorcy, zastosował ciekawe rozwiązania muzyczne. W tle można było usłyszeć zarówno nagrania z lat sześćdziesiątych, jak i współczesną muzykę hip – hopową. Dzięki temu, jak również dzięki sugestywnej grze aktorów, którzy stworzyli ciekawe i barwne postaci, sztuka spełniła swoją rolę – dostarczyła wrażeń estetycznych oraz skłoniła do refleksji.

Wycieczkę do piotrkowskiego MOK – u, w którym wystawiano sztukę, zorganizowała polonistka p. Marzena Włoch.

 

EnglishGermanPolish
English German Polish