Blog

Apel z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

17 września 2019 roku, w 80. rocznicę radzieckiej agresji na Polskę, odbył się w naszej szkole apel upamiętniający wybuch II wojny światowej.

Ten największy i najtragiczniejszy w dziejach ludzkości konflikt rozpoczął się atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę. W piątek 1 września  1939 roku o godzinie 4.40 niemieckie lotnictwo zbombardowało Wieluń i jego cywilne obiekty, zaś o 4.45 pancernik Schlezwig – Holstein przystąpił do ostrzału Westerplatte. O tych i innych wydarzeniach września 39 roku przypomnieli uczniowie ZSCKU w Wolborzu w specjalnie przygotowanym na ten dzień montażu słowno – muzycznym. Wykorzystane materiały archiwalne, w tym relacje świadków, przybliżyły przebieg i charakter działań wojennych na terenie województwa łódzkiego. Wspomniano wiele miast i miejscowości, które ucierpiały w momencie wybuchu wojny. Słuchacze mieli również okazję poznać historię Wolborza w chwili napaści Niemiec na nasz kraj. Podniosły nastrój uroczystości budowały pieśni o charakterze patriotycznym. Szczególnie dużo wzruszeń dostarczył utwór Guziki w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego.

Apel uświetniła piękna recytacja wierszy o tematyce wojennej w wykonaniu uczennic klas II TH i II THK: Patrycji Luli, Małgorzaty Dyśko, Aleksandry Mazurek, Gandy Reszki, Sandry Wójcickiej, Wiktorii Witek, Zuzanny Kwaśniewskiej. Uroczystość prowadzili: Jakub Kobus z klasy III TMRiA oraz Michał Matuszczak z klasy III TI.  Od strony technicznej pomocą służył Patryk Lewandowski z klasy III TI.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali pan Marek Snopek i pani Marzena Sipińska.

EnglishGermanPolish
English German Polish