Blog

„Nieludzka ziemia”- losy deportowanych Polaków

W dniu 26.09.2017r. klasy II thk i II tl Zespołu Szkół CKU w Wolborzu uczestniczyły w spotkaniu z panią Dianą Forster i zwiedzały wystawę „Nieludzka ziemia” Losy deportowanych Polaków w artystycznej wizji córki zesłańców. Pani Diana Forster opowiadała o losach osób deportowanych na Sybir. Prace, które wykonała brytyjska artystka o polskich korzeniach prezentowane były na wystawie w budynku WCK w Wolborzu. Inspiracją były doświadczenia i przeżycia jej matki z okresu II wojny światowej. Anna Sokulska- Forster, matka Diany, przeżyła zesłanie na Sybir, a po opuszczeniu „nieludzkiej ziemi” wraz z rodziną osiedliła się w Afryce.

Pani Forster w swoich pracach próbuje przekazać straszliwą przepaść między normalnym życiem jakie wiedli wcześniej ludzie, a przerażającą rzeczywistością, którą zgotowano im na zesłaniu. Wystawa „Nieludzka ziemia”….jest świadectwem prawdy historycznej, hołdem oddanym ofiarom zbrodni.

Prace artystki nawiązują do polskiej sztuki ludowej – wycinanek z ich symetrią i obrazowością. Sześć paneli opowiada historię przymusowych deportacji i życie w obozie pracy, w którym prowadzono wycinkę  lasu.

Wystawa prac i spotkanie z jej autorką wywarły na oglądających ogromne wrażenie. Dla uczniów była to żywa lekcja historii. Sztuka, prawda i pamięć to także fundamenty, na których można  i trzeba  – z udziałem młodzieży budować naszą narodową tożsamość. Dziękujemy.

EnglishGermanPolish
English German Polish