Blog

Narzędzia do pracy zdalnej dla nauczycieli

Zawieszenie zajęć w szkołach to spore wyzwanie dla nauczycieli. Nie znaczy to jednak, że uczniowie są skazani na przymusową przerwę w nauce. Rząd apeluje o pracę i naukę zdalną. Nauczycielu – poniżej znajdują się przykładowe narzędzia, które być może zaczniesz wykorzystywać w obecnej sytuacji do zdalnego nauczania:

1) Google Classroom

Google Classroom sprawia, że nauczanie jest skuteczniejsze dzięki ułatwianiu obsługi projektów, zwiększaniu wydajności współpracy i zachęcaniu do komunikacji. Nauczyciele mogą tworzyć zajęcia, przydzielać projekty, przesyłać komentarze i zarządzać wszystkim w jednym miejscu. Classroom płynnie integruje się też z innymi narzędziami Google, takimi jak Dokumenty czy Dysk Google.

Szkoły i organizacje non-profit mają dostęp do Classroom jako usługi podstawowej w ramach G Suite dla Szkół i Uczelni oraz G Suite dla Organizacji Non-Profit (te usługi są bezpłatne). Klienci indywidualni z osobistym kontem Google też mogą korzystać z Classroom za darmo. Dla organizacji Classroom to dodatkowa usługa w G Suite (na przykład G Suite Enterprise lub G Suite Business).

Mały poradnik nauczyciela dostępny jest tutaj.
Zalety Google Classroom 

2) eKreda.pl

eKreda.pl to intuicyjny zestaw narzędzi do tworzenia prawdziwie interaktywnych zasobów, który umożliwia realizację indywidualizacji nauczania w każdej klasie!

3) CLASSFLOW

Uczenie w nowoczesnym stylu. Wersja do instalacji na komputerze.

4) SLACK
Jest to bardzo prosty i przyjemny w obsłudze wielofunkcyjny komunikator, który pomoże Wam w sprawnym zarządzaniu projektami i prowadzeniu komunikacji wewnątrz firmy. Podstawą działania Slacka są kanały, do których możemy zapraszać poszczególnych użytkowników. Dodatkowo, istnieje także możliwość przesyłania prywatnych wiadomości oraz tworzenia niezliczonej ilości konwersacji grupowych. Niewątpliwą zaletą programu jest to, że współpracuje on z mnóstwem aplikacji i narzędzi webowych, takich jak Google Drive, Google Hangout, Trello, Soundcloud, Asaną, RSS czy Dropbox. Slack jest dostępny zarówno w wersji przeglądarkowej, jak i mobilnej na urządzenia z systemami Android oraz iOS.

5) APPEAR
Appear.in to bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze aplikacja. Aby z niej skorzystać, nie trzeba się nawet logować. Wystarczy stworzyć swój tzw. “pokój”, nadać mu nazwę, skopiować link i wysłać ludziom z zespołu. Kiedy w niego klikną, automatycznie zobaczycie się na ekranie. Co więcej, narzędzie umożliwia współdzielenie z rozmówcami swojego ekranu czy też tablicy do rysowania. Dzięki temu w prosty sposób możesz przeprowadzić prezentacje online czy też zobrazować zespołowi interesujące Was kwestie.

6) DISCORD
To bezpłatna aplikacja służąca do rozmów głosowych i komunikacji za pomocą wiadomości tekstowych, ze zdjęciami oraz filmami, zaprojektowana początkowo dla graczy komputerowych. Wykorzystuje technologię Voice over Internet Protocol. W lutym 2019 roku Discord miał 200 milionów zarejestrowanych użytkowników.

Jak używać Discord do prowadzenia zajęć klasowych?

7) Google Hangouts Meet
Meet eliminuje typowe problemy związane z dołączaniem do rozmowy wideo w pracy. Wystarczy skonfigurować spotkanie i udostępnić link. Nie musisz się zastanawiać, czy członkowie zespołu, klienci lub kontrahenci mają odpowiednie konta lub wtyczki. Dzięki szybkiemu i nieskomplikowanemu interfejsowi oraz inteligentnemu zarządzaniu uczestnikami prowadzenie rozmów z wieloma osobami jest niezwykle proste.

Więcej na https://gsuite.google.pl/intl/pl/products/meet/

8) ZOOM
Platforma do wideokonferencji Zoom zapewnia wysoką jakość obrazu oraz audio w technologii HD. Platforma pozwala na udział w spotkaniach online z dowolnego urządzenia, PC, Mac, tabletów oraz smartfonów. Podczas spotkań organizowanych za pomocą Zoom można udostępniać ekran oraz aplikacje.

Więcej na https://zoom-video.pl/

ZOOM – jak poprowadzić lekcję online krok po kroku?

Nauczycielu!
Więcej na temat zdalnego nauczania dowiesz się z poniższych adresów:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online
https://www.rekinysukcesu.pl/blog/131-14-narzedzi-pracy-zdalnej

https://niebezpiecznik.pl/post/narzedzia-do-rozmow-i-konferencji-wideo-z-szyfrowaniem-end-to-end-krotki-przeglad/ 

https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1459714,koronawirus-w-polsce-lekcje-online.html

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje

EnglishGermanPolish
English German Polish